Protetyk słuchu musi posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz kompetencje osobowościowe do wykonywania swojego zawodu. Wynika to zarówno z regulacji prawnych, jak i zapotrzebowania pacjentów. Protetyk musi się odznaczać odpowiednimi zdolnościami komunikacyjnymi, dzięki którym możliwe jest znalezienie jak najlepszego rozwiązania dla pacjenta.

Czy zajmuje się protetyk słuchu?

  • przeprowadza wywiad z pacjentem
  • zagląda do uszu pacjenta
  • wykonuje wszystkie konieczne badania
  • omawia wyniki badań z pacjentem oraz proponuje formę pomocy
  • odpowiednio dobiera rodzaj aparatu słuchowego, do każdego pacjenta indywidualnie
  • wykonuje odlew z ucha pacjenta na wkładkę do aparatu słuchowego, bądź na aparat wewnątrzuszny
  • instruuje pacjenta jak należy używać aparat słuchowy, jak o niego dbać, czyścić, zapoznaje z urządzeniami wspomagającymi słyszenie

Działania te mają na celu przywrócenie zdolności słyszenia osobom, które ją utraciły w wyniku naturalnego zanikania rzęsek słuchowych, związanego z wiekiem. Profesjonalny protetyk słuchu pomoże Ci wybrać aparat słuchowy najlepszy do Twojego ubytku, indywidualnych preferencji oraz w odpowiednim przedziale cenowym. Prawidłowe ustawienie programów w aparacie słuchowym jest bardzo ważne dla codziennego komfortu pacjenta.

Protetyk słuchu nie tylko dobiera i programuje aparat słuchowy, ale także pomaga pacjentowi w przyzwyczajeniu się do korzystania z tego urządzenia. Proces ten może potrwać nawet kilka tygodni – mózg musi się bowiem przyzwyczaić prawidłowo odczytywać sygnały pochodzące z aparatu. Bardzo ważne jest, żeby w tym okresie się nie zniechęcić. Prawdziwy komfort słyszenia można odczuć dopiero wówczas, gdy organizm nauczy się współpracować z urządzeniem. Pomoc i wskazówki protetyka słuchu są bardzo cenne. Zresztą – im lepiej dobrany i ustawiony aparat słuchowy, tym przyzwyczajanie się do niego trwa krócej.

Dobry protetyk słuchu nie tylko zdiagnozuje Twój problem, ale również pomoże Ci wybrać skuteczne rozwiązanie. Warto szukać doświadczonego specjalisty.