ZADZWOŃ DO NAS+48 694 601 206
NAPISZ DO NASartkni@wp.pl

Jak działa słuch?

Ludzkie ucho jest niezwykłym organem odpowiedzialnym za złożony proces słyszenia. Zobacz, w jaki sposób uszy pomagają nam bezpiecznie poruszać się po świecie.

Zastanawialiście się, jak działa ucho ludzkie? Jest ono niezwykłym organem odpowiedzialnym za złożony proces słyszenia.  Zdrowe ludzkie ucho potrafi odróżnić 7 tysięcy poziomów wysokości dźwięku oraz umożliwia mózgowi dokładne zlokalizowanie jego źródła. Natura przygotowała nasze uszy do przetwarzania różnych dźwięków: od niskich tonów, takich jak mruczenie kota, po tony wysokie, takie jak śpiew ptaków – oczywiście z możliwością rozróżniania całej gamy pośrednich dźwięków, nawet takich jak wyszeptane  „Ciiichooo”

Małżowina uszna wychwytuje płynące z zewnątrz dźwięki mające postać fal dźwiękowych. Następnie pokonują one drogę prowadzącą przez kanał słuchowy i trafiają na błonę bębenkową. Za jej pośrednictwem dźwięk dostaje się do znajdujących się w uchu środkowym kosteczek słuchowych, których nazwy odnoszą się do ich kształtu: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Z tego miejsca jest przekazywany do ucha wewnętrznego. W uchu wewnętrznym, które z powodu swojego spiralnego kształtu nosi także nazwę ślimaka, komórki rzęsate przekształcają drgania akustyczne w impulsy elektryczne. Impulsy te są przesyłane przez nerwy słuchowe dalej do mózgu, gdzie następuje identyfikacja dźwięków – jako muzyki, szczekania psa, szum wody, bicie dzwonów, język ludzki itd.