ZADZWOŃ DO NAS+48 694 601 206
NAPISZ DO NASartkni@wp.pl

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna to subiektywne badanie słuchu.Celem badania jest ocena progu słyszenia pacjenta, pozwalająca określić rodzaj oraz stopień niedosłuchu. Spośród wszystkich badań słuchu audiometria tonalna jest jednym z najbardziej podstawowych, a co za tym idzie – najczęściej wykonywanych.

Audiometria tonalna bywa nazywana badaniem PTA – to skrót od angielskich słów Pure Tone Audiometry, czyli audiometria czystego tonu. Najprościej rzecz ujmując, celem badania audiometrycznego jest określenie zakresu słyszenia: wskazanie najcichszego dźwięku, jaki dana osoba jest w stanie usłyszeć. Badanie przeprowadza się dla dźwięków wysokich i niskich, ponieważ mogą tu występować istotne różnice w słyszeniu.

Osoba wykonująca badanie (laryngolog, audiolog, wykwalifikowana pielęgniarka, protetyk słuchu), zaprasza do specjalnej, wyciszonej kabiny pomiarowej, gdzie badanemu zakładane są słuchawki oraz otrzymuje on tzw. przycisk odpowiedzi. Do ucha podawany jest ton pomiarowy o ściśle określonym natężeniu i częstotliwości. Zadanie pacjenta polega na sygnalizowaniu przez naciśnięcie przycisku, poziomu, przy którym zaczyna słyszeć jakikolwiek dźwięk. Po każdej odpowiedzi oznaczającej zasłyszany dźwięk, osoba badająca zmniejsza głośność. W ten sposób oznaczany jest najcichszy sygnał słyszany przez badanego. Po wykonaniu badania dla jednego ucha, jest ono powtarzane dla ucha przeciwnego.